TIME

ENTERTAINMENT ITEM

MAIN STAGE – UNDERCOVER AREA

9.30am Official Opening by Hon Kate Jones, Member for Ashgrove.

Joined by the Official Party.

9.45am The Gap State High School Symphonic Band

Conducted by Mr. Fons Hartog.

10.10am The Gap State High School Big Band

Conducted by Mr. Fons Hartog.

10.40am The Gap State High School Drama Group

Led by Ms. Kasia Smentek

11.00am Cotter Academy of Highland Dancing
11.20am Red Rocket 3 – Red Rocket 3 is a crazy rock band for kids! 3 performers, one rocket and a heap of fun! Explore, Life, Music with Red Rocket 3!
11.45am Ashgrove State School Middle Choir

Conducted by Ms. Laura Huehn.

12.00 midday Ashgrove State School Senior Choir

Conducted by Ms. Laura Huehn.

12.20pm Red Rocket 3
12.45pm Ashgrove State School Junior Concert Band

Conducted by Mr. Paul Kucharski

1:00pm Ashgrove State School Senior Concert Band.

Conducted by Mr. Fons Hartog.

1.15pm ShowDance – Enjoy a performance by students from one our local Dance Schools!

Led by Ms. Cheyene Smythe.

1.30pm Ashgrove State School Junior and Senior Strings Ensemble

Conducted by Mr. Keith Sharp.

2.00pm Brisbane Boys’ College Pipe Band
2.15pm The Young Australian Dance Company
Presented by Dansing Pty Ltd
2.30-3.00pm Happy Hampers, Silent Auction and Class Canvas Winners Announced & Claim Prizes
2.30pm Prima Spada Fencing Display
2.45pm Guitar Gym Student Performance
Presented by Guitar Gym Ashgrove
3.00pm The A Factor 2016 Finalists
We welcome former Ashgrove State School students Georgia Mathey, Elisa Wickham, Renee Toy-Wagner and Charlotte Scott
3.30pm Live Auction
5.30pm Entertainment & Bar Close

ON THE OVAL

10am-2pm Lauren Whitehead Stilts Walker / Entertainer
10am-11.30am GFS Fire Truck and Crew
11 – 1pm Gap Health and Racquet Club Free ActivitiesTennis Court on Oval
9am -3pm Brisbane Heat Inflatable Cricket Net Activities
9am – 3pm Playground Equipment/Climbing Frame

LITTLE PEOPLE’S AREA (near Plant Stall / Humble Jumble)

11am – 11.30am The Gap State High School Drama Group – Drama games with the children.
9am – 3pm Children’s Playground Equipment 
9am – 3pm Fishing Game
9am – 3pm Biscuit Decorating
9am – 3pm Lego Robotics
12.30pm – 3pm Football Tuition – Tennis Court near Prep Buildings

Every effort will be made to adhere to these times, however due to unforeseen circumstances, times may vary
Audio on the day is being managed by Ben Finlay, Gigawatt Productions

With thanks to our Entertainment Sponsors